Sok z brzozy, jak go pobierać?

Po zamieszczeniu zdjęcia kieliszków 🍸🍸wypełnionych sokiem z brzozy na Instagramie, popłynęła do mnie fala pytań - jak to zrobić? I choć sporo wiadomości na ten temat znajdziecie w sieci, postanowiłam opisać krok po kroku jak my to robimy i dlaczego? Kilka lat zajęło nam znalezienie czasu i chęci by w końcu się za to wsiąść 🙈. A teraz ledwo śnieg topnieje a Antosia pyta czy już możemy iść po sok💚

JAK POBIERAĆ SOK Z BRZOZY?
Zaczniemy nietypowo, bo od pobierania soku brzozowego, potem opiszę jego dobroczynne właściwości. 

-- przygotowujemy naczynie najlepiej szklane, ale ja używam butelek plastikowych. Są wygodniejsze w montażu. Pamiętajcie by butelka byla duża, bo im większa brzoza tym zwykle więcej soku w szybszym czasie. Dodatkowo przyda się wkrętarka najlepiej ręczna ( ręczne wiertło), wężyk lub rurka plastikowa. Niektórzy używają drewnianych lub metalowych. Gdy mrówki🐜 zacznają grasować po okolicy, potrzebna będzie też gaza do zakrycia otworu.

-- szukamy w okolicy brzozy ok 10letniej (czyli grubszej). Nie zabierajcie soku młodej brzozie bo może mieć inny smak i co gorsze, brzoza może tego nie przeżyć.

--na wysokości ok 50cm od ziemi, wiercimy otwór kilku centymetrowy na grubość taką jaki mamy wężyk!!! W tym momencie zobaczycie jak sok od razu leci. Wkładamy rurkę najlepiej pod kątem ( żeby nam sok nie uciekał bokami ) i podstawiamy butelkę. My w zależności od miejsca, zabezpieczamy butelkę liśćmi, patykami lub sznurkiem, żeby nasz "sok mocy" nie wylał się przypadkiem.

-- zostawiamy  na kilka godzin, ja zostawiła na całą noc i zbieram rano. Popołudniu ponownie. Częstotliwość zbioru zależy od wielkości brzozy i butelki🍶. 

-- podaje  w kieliszkach z plasterkiem pomarańczy 🍊tak smakuje nam najbardziej. Taką dawkę pijemy raz dziennie, z pozostałej części soku zamierzam zrobić nalewkę i przechowywać w słoikach z pomarańczą - według starych przepisów, sok powinien przetrwać kilka miesięcy. SPRAWDZĘ TO 😘 Jeśli zebraliście całą butelkę soku, przechowujące go w szklanych pojemnikach w lodówce do 4dni.

--gdy skończymy pobierać sok, zwykle jak zaczną listki się rozwijać. Trzeba pamiętać żeby dbać o nasze drzewa🌳, które dają nam tyle dobra💚, a dla naszych przodków miały ogromne znaczenie. 
Pobieranie soku nie kończy się na zabraniu brzozie cennych składników, ale na zaopiekownaiu się jej raną, którą zarobiliśmy. Dlatego w wywiercony otwór wbijamy odpowiedniej grubości kółek drewniany, który zasklepia dziurę i pomoże brzozie naturalnie się wyleczyć.
Sposób nr.ll
Są jeszcze sposoby łatwiejsze. Jeśli macie brzozę, która ma nisko gałęzie kilku centymetrowe, to śmiało wystarczy przeciąć gałąź i nałożyć na nią butelkę. Pamiętajcie o zamocowaniu jej sznurkiem, bo pod wpływem ciężaru cały sok może wylądować na ziemi.

CO NAM TO DA?
Słowianie wiedzieli, co ma dobry wpływ na ludzki organizm. Pozyskiwany wczesną wiosną sok brzozowy (inaczej oskoła) posiada wiele makro i mikroelementów wspomagających cały organizm. Ten "sok mocy" zawiera składniki takie jak witamina C, witaminy z grupy B, flawonoidy (działanie przeciwnowotworowe), taniny, a także wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas, miedź i garbniki. Wspaniale wspomaga nasza odporność i oczyszcza organizm, co jest ogromnie potrzebne zwłaszcza TERAZ w okresie przesilenia wiosennego🌺🌤️

DODATKOWO: 

- działa wzmacniająco
- dodaje energii życiowej 
- oczyszcza z toksyn
- wspomaga przemianę materii
- wspomaga leczenie kamicy nerkowej i dny moczowej
- leczy wrzody żołądka
- działa leczniczo na zmiany reumatyczne i skórne
- ma działanie lekko przeciwbólowe 
- wzmacnia skórę i włosy 
- i wiele innych

Myślę, że to wystarczające powody by się ruszyć i pozyskać sok. Dbajcie o siebie, korzystajcie z darów natury💚dla zdrowia 😘
O magicznych właściwościach brzozy i o wierzeniach z nią związanych, które praktykujemy do dziś, przeczytacie tu: 

https://www.slawoslaw.pl/brzoza-drzewo-wiosny-zdrowia-i-kobiecosci/

Komentarze

Popularne posty